Mit egyen a kismama?

Mit egyen a kismama? 2020.02.12.Szólj hozzá

Azt már tudjuk, hogy egy várandós anyukának nem kell kettő helyett ennie, de kismama torna oktatóként sok olyan kérdést kapok, mely arra vonatkozik, hogy miként érdemes a 9 hónap alatt táplálkozni?

A kérdés teljesen jogos, hiszen azok vagyunk, amit megeszünk és ha egy nő rendszeresen tornázik annak érdekében, hogy ő és pocaklakója egészséges legyen, akkor miért ne figyelne oda a táplálkozásra is?

Lássuk, hogy milyen tanácsokat érdemes megfogadni az asztalhoz ülve:

Fogyassz folsavban gazdag ételeket!

A folsav elnevezés a latin „folium” (jelentése: levél) szóból származik. Ennek oka, hogy a folsav elsősorban a leveles zöldségekben található meg. A folsav egy B-vitamin-típus, pontosabban a folát B9-vitamin. A folsav a sejtek osztódása szempontjából nélkülözhetetlen vitamin. A 9 hónap során a magzat növekedését és fejlődését leginkább a sejtosztódás határozza meg, ezért a megfelelő folsavmennyiség bevitele a DNS előállításában betöltött szerepe miatt is rendkívül fontos.

Fogyassz minél több hüvelyest (pl. babféléket), zöld levelű növényt (pl. spenótot, brokkolit, spárgát, salátát), narancsot, tojássárgáját és állati belsőségeket (pl.: májat).

Többször keveset!

A növekvő méh feltolja a gyomrot, amelyben így kisebb hely jut a táplálék számára. Ráadásul a terhességi hormonok hatására renyhül a gyomorszáj záró izma is, amely a reflux tüneteit idézheti elő, így nem érdemes megterhelni a gyomrot nagy mennyiségű étellel. Inkább naponta többször étkezzünk, de csekélyebb adagokat.

Kerüljük a gyorsan felszívódó szénhidrátokat!

Vannak olyan gesztációs betegségek, amelyek a várandósság alatt jelentkeznek, ezekre nagyon oda kell figyelni. Ilyen például a terhességi cukorbetegség is, de manapság az orvosok a súlygyarapodást is szigorúan kontrollálják.

Az orvostudomány jelenlegi állása szerint az ideális súlygyarapodás a szülésig 8-12 kg, amelyet nagyon be is tartatnak az anyukákkal. Ezt sok esetben nehéz nem túllépni, hiszen a hízásra hajlamos nők súlya gyorsan gyarapodhat. Azonban rendszeres kismama tornával és az inzulin szintet hirtelen megemelő, gyorsan felszívódó szénhidrátok elhagyásával kordában tudjuk tartani a kilókat.

Ne fogyasszunk cukros üdítőket, magas cukortartalmú gyümölcsöket, édességeket, fehér lisztet, tésztaféléket, krumplit és péksüteményeket!

Bánjunk csínján a sóval!

Ahogyan azt az imént is említettem, fontos odafigyelni a túlzott súlygyarapodásra, hiszen annak számos negatív következménye lehet az egészségre nézve. A várandósság előrehaladtával (főleg az utolsó hónapban), megnövekedhet a test vízvisszatartó képessége, azaz kéz- és lábdagadás jelentkezhet. Erre azért is nagyon fontos odafigyelni, mert a vizenyős szövetek összenyomják az ereket és ez által megemelkedhet a kismama vérnyomása, amely súlyosabb következményekkel is járhat.

Ennek elkerülése érdekében érdemes csökkenteni a bevitt só mennyiségét (amely megköti a vizet) és rendszeresen mozogni (a jó keringés érdekében).

Kizárólag „víz, víz, tiszta víz”!

Fontos belátnod azt a tényt, hogy a szervezetednek a folyadékok közül csak a tiszta, szénsavmentes, színezéket és természetes aromákat nem tartalmazó vízre van szüksége! A szomjadat ez oltja a legjobban, a méreganyagokkal pedig felesleges terhelned a belső szervezeted! A napi folyadékmennyiséget pedig az orvosod tanácsai szerint határozd meg, hiszen figyelembe kell venni azt is, hogy milyen a tested vízvisszatartó képessége (fennáll-e a végtagok ödémásodása).

Egyél színesen és fogyassz rostban gazdag ételeket!

Szerencséje van annak a kismamának, aki a 9 hónapot tavasztól-őszig éli meg, hiszen ezekben a hónapokban a legmagasabb a napfény által szervezetbe jutó D-vitamin mennyisége és ekkor terem meg a legtöbb vitaminban gazdag zöldség és gyümölcs is.

Kutatások mutatták ki, hogy az év végén világra jövő babák esetén pont emiatt, kisebb arányban fordul elő csontritkulás, mint a téli hónapok után születetteknél.
Egyél minél több, alaposan megtisztított, friss és szezonális zöldséget, gyümölcsöt, valamint rostban gazdag ételeket, hiszen a magas tápértékük mellett segítik a megfelelő emésztést is!

Én most is, mint mindig az „arany középutat” javaslom a kismamák számára, azaz nagyon fontos, hogy tisztán étkezzünk, természetes eredetű ételeket és vizet juttatva a szervezetünkbe, elkerülve a feleslegesen bevitt kalóriákat, de nem esve túlzásba a diétával! Ne koplaljunk, ha a súlygyarapodásunk ezt nem indokolja, hiszen felelősek vagyunk a pocakunkban fejlődő kis Élet egészségéért is! ❤️

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük